Japonia współpracuje ze Stanami Zjednoczonymi i krajami Europy w celu wywarcia nacisku na Rosję, by powstrzymać toczącą się na Ukrainie wojnę. W ostatnim czasie rosyjscy dyplomaci byli wydalani z krajów zachodnich, m.in. z powodu oskarżeń o działalność wywiadowczą - komentuje Kyodo.

Decyzja Japonii prawdopodobnie spowoduje wydalenie japońskich dyplomatów z Rosji, a rząd w Tokio uważnie zastanawia się nad tym, kto powinien zostać uznany za persona non grata w Japonii - informują anonimowe źródła agencji.

Na piątkowej konferencji prasowej minister gospodarki, handlu i przemysłu Koichi Hagiuda przekazał, że Japonia spróbuje zerwać swoją zależność od rosyjskiego węgla poprzez ograniczenie importu z tego kraju i poszukiwanie innych dostawców. Ostatnim etapem ma być całkowite zaprzestanie importów surowca z Rosji.

Reklama

"Będziemy dalej pracować nad ograniczeniem naszej zależności od Rosji poprzez nacisk na dywersyfikację źródeł energii, w tym używanie źródeł odnawialnych oraz energii jądrowej" - powiedział Hagiuda.(PAP)