Na północny zachód od Kijowa trwa przemieszczenie podrozdziałów rosyjskich w głąb terytorium Białorusi – podał w sobotę sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych. Jak podano, na tym kierunku trwa również „ewakuacja” ukradzionych samochodów cywilnych.

Według sztabu Rosjanie wywożą na Białoruś skradzione samochody mieszkańców podkijowskich miast: Hostomla, Irpienia, Buczy i Iwankowa. Przed przerzuceniem na inne kierunki żołnierze próbują z terytorium Białorusi wysyłać do Rosji zagrabiony na Ukrainie majątek, używając w tym celu rosyjskiej firmy kurierskiej CDEK.

W obwodzie sumskim Rosjanie zablokowali wyjazd z miejscowości Buryń i kontynuują blokadę Putywla.

Reklama

W obwodzie donieckim siły rosyjskie kontynuują próby zdobycia Mariupola, zablokowania Rubiżnego, Siewierodoniecka, Popasnej i innych miejscowości, lecz według sztabu „nie udaje im się to”.

Reklama

W komunikacie podano również, że wśród żołnierzy, którzy byli dyslokowani w rejonie Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej „narasta panika” w związku z tym, że ulegli napromieniowaniu. Sztab poradził mieszkańcom białoruskiego Brahinia w obwodzie homelskim, by „unikali kontaktu z rosyjskimi okupantami, którzy wyszli ze strefy napromieniowania”.

Rosjanie ostrzelali szpital w obwodzie charkowskim

Rosyjscy okupanci trafili w szpital rejonowy w Bałaklii. Budynek został częściowo zniszczony. Pacjenci i personel potrzebują niezwłocznej ewakuacji. To blisko 70 pacjentów i członków personelu medycznego” – oznajmił w sobotę szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow na Telegramie (https://t.me/synegubov).

Dodał, że Bałaklija została zajęta przez siły rosyjskie i tamtejszy mer zdecydował się z nimi współpracować.

Pod rosyjskim ostrzałem ewakuowano prawie 2700 osób z obwodu ługańskiego

Prawie 2700 osób zostało ewakuowanych w sobotę z obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy - poinformował na Facebooku szef władz obwodowych Serhij Hajdaj. Jak dodał, ewakuację przeprowadzono pod ostrzałem wojsk rosyjskich.

Hajdaj przekazał też, że udało się dostarczyć kilka ton pomocy humanitarnej, w tym żywności, lekarstw, artykułów higienicznych, dla ludności, która zdecydowała się pozostać we wciąż atakowanym obwodzie. Rozpoczęto także transport tych osób do schronów (https://tinyurl.com/2p9aptuk).

Ataki rakietowe w obwodach chmielnickim i połtawskim

O wybuchach w Szepetówce w obwodzie chmielnickim w środkowej części Ukrainy informują ukraińskie media. Władze obwodu połtawskiego podały z kolei informację o trzech atakach na obiekty infrastruktury w Mirhorodzie.

Agencja UNIAN opublikowała nagranie pożaru w Szepetówce (https://t.me/uniannet/43667). Wcześniej lokalne media poinformowały o wybuchach.

O trzykrotnym ataku w Mirhorodzie poinformował szef władz obwodu połtawskiego Dmytro Łunin (https://t.me/DMYTROLUNIN/1053). Na razie nie ma informacji o ofiarach.

Władze apelują do mieszkańców o niepublikowanie w internecie zdjęć i innych informacji o miejscach wybuchów.(PAP)