Od czerwca Rumunia będzie sprowadzać z Grecji gaz ziemny dzięki nowemu połączeniu gazowemu kończonemu obecnie na terenie Bułgarii, ogłosił cytowany przez bukareszteńską telewizję Digi24 premier Nicolae Ciuca.

Szef rządu wyjaśnił, że prace nad ukończeniem tej inwestycji umożliwią import do Rumunii gazu ziemnego, który będzie dostarczany do greckich portów. Większość trafiających tam ładunków dotyczy surowca sprowadzanego z USA.

Ciuca zaznaczył, że dobiegająca końca inwestycja wpisuje się dobrze w działania państw UE, które polegają na dywersyfikacji źródeł zaopatrzenia w surowce energetyczne, które stało się priorytetem dla Unii w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę.

Wyjaśnił, że informację o rychłej finalizacji połączenia gazowego otrzymał w poniedziałek od władz Bułgarii, które, jak dodał, są zainteresowane współpracą z Rumunią również w obszarze innych inwestycji, m.in. budowy dróg.

Premier Ciuca poinformował, że otrzymał od strony bułgarskiej propozycję budowy na Dunaju co najmniej pięciu nowych mostów, które połączyłyby oba kraje. Dodał, że Bukareszt i Sofia chcą też usprawnić transport na tej biegnącej przez granicę rzece.

Marcin Zatyka (PAP)