• Biały Dom: nadal jesteśmy zaniepokojeni ewentualną pomocą Chin dla Rosji, będziemy patrzeć na działania Pekinu
  • Kułeba w rozmowie z Blinkenem: konieczne jest militarne wzmocnienie Ukrainy
  • Ukraińska Armia: Okupanci wykonali w piątek ponad 40 nalotów na Ukrainę
  • Zełenski: nadszedł czas na konstruktywne rozmowy z Moskwą
  • Szef Pentagonu: rosyjska armia popełnia na Ukrainie taktyczne błędy
  • Okupanci ostrzelali szpital w Trościańcu w obwodzie sumskim

Biały Dom: nadal jesteśmy zaniepokojeni ewentualną pomocą Chin dla Rosji, będziemy patrzeć na działania Pekinu

Nadal jesteśmy zaniepokojeni ewentualną pomocą Chin dla Rosji w obliczu jej inwazji na Ukrainę - oświadczyła w piątek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Jak dodała, USA będą obserwować działania Pekinu w tej kwestii.

Psaki zaznaczyła, że w piątkowej wideorozmowie prezydent Joe Biden szczegółowo wyłożył Xi Jinpingowi konsekwencje, jakie poniosą Chiny, jeśli zdecydują się wesprzeć Rosję, ale odmówiła jednoznacznej odpowiedzi na temat stanowiska Pekinu w tej sprawie.

Reklama

Kułeba w rozmowie z Blinkenem: konieczne jest militarne wzmocnienie Ukrainy

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował na Twitterze w piątek wieczorem, że w rozmowie z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem podkreślił konieczność dalszego wzmacniania Ukrainy militarnie i wywierania presji na Rosję.

Reklama

Kułeba i Blinken uzgodnili, że "wysiłki, by zakończyć brutalną, agresywną wojnę Rosji przeciw Ukrainie i jej liczne zbrodnie wojenne" muszą być kontynuowane "przy użyciu wszelkich dostępnych środków dyplomatycznych".

Ukraińska Armia: Okupanci wykonali w piątek ponad 40 nalotów na Ukrainę

Rosjanie próbują nalotami zrekompensować niepowodzenia na lądzie; w piątek wykonali ich ponad 40 - poinformował w nocy z piątku na sobotę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
"Tylko w ciągu ostatniego dnia najeźdźcy wystrzelili w Ukrainę 14 rakiet i przeprowadzili ponad 40 nalotów" - podano w komunikacie sztabu

"Najeźdźcy niszczą infrastrukturę miast, niszczą gęsto zaludnione obszary w celu zastraszenia ludności cywilnej Ukrainy i przekonania przywódców wojskowych i politycznych naszego kraju do negocjowania na warunkach wroga" - ocenił sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Zełenski: nadszedł czas na konstruktywne rozmowy z Moskwą

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał do konstruktywnych rozmów pokojowych z Rosją. "Nadszedł czas na spotkanie, czas na rozmowy" - powiedział Zełenski w opublikowanym w nocy z piątku na sobotę nagraniu wideo.

Zełenski podkreślił, że to "jedyna szansa dla Rosji, by ograniczyć szkody spowodowane jej własnymi błędami".

"Czas przywrócić integralność terytorialną i sprawiedliwość dla Ukrainy. W przeciwnym razie straty Rosji będą tak duże, że jedno pokolenie nie wystarczy, by je odrobić" - powiedział ukraiński prezydent.

Szef Pentagonu: rosyjska armia popełnia na Ukrainie taktyczne błędy

W ocenie sekretarza obrony USA w czasie działań na Ukrainie rosyjska armia popełniła taktyczne błędy. "To była seria błędnych kroków" - powiedział w piątek Lloyd Austin stacji CNN, podczas swej podróży do Bułgarii.

"Wyobrażali sobie, że szybko pójdą naprzód i błyskawicznie zajmą stolicę (Ukrainy), ale nie byli w stanie tego zrobić" - stwierdził szef Pentagonu. Dodał, że Rosjanie nie wykorzystali właściwie informacji wywiadowczych, wskazał także na brak efektywnej współpracy między rosyjskimi siłami powietrznymi a wojskami lądowymi.

Według Pentagonu rosyjska armia nie poczyniła na Ukrainie, w tym także na obrzeżach Kijowa, znaczących postępów. Rosjanie nie zdobyli także przewagi w ukraińskiej przestrzenie powietrznej.

Okupanci ostrzelali szpital w Trościańcu w obwodzie sumskim

Okupanci ostrzelali szpital w Trościańcu w obwodzie sumskim; na szczęście nikt nie zginął - napisał na Telegramie w nocy z piątku na sobotę Dmytro Żywycki, szef sumskiej obwodowej administracji państwowej.

Żywycki poinformował również o pożarze magazynu przemysłowego w Sumach, do którego doszło po rosyjskim ostrzale budynku.