Rosja może zapewnić funkcjonowanie korytarzy humanitarnych do oblężonych miast Ukrainy; to obowiązek. Apeluję do Federacji Rosyjskiej, by to zrealizować - powiedział kanclerz Austrii Karl Nehammer po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim.

W środę premier Mateusz Morawiecki spotkał się z kanclerzem Austrii Karlem Nehammerem w Wiedniu. Spotkanie poświęcone było rosyjskiej inwazji na Ukrainę i polityce państw zachodnich w tej kwestii.

"Jesteśmy zjednoczeni i to stanowi o naszej sile w ramach Unii Europejskiej. Przez całe dekady Polacy i Austriacy żyli w przyjaźni" - mówił kanclerz Austrii. Podkreślił, że silna i życzliwa współpraca to "jasny znak sprzeciwu wobec przemocy i naruszaniu prawa międzynarodowego".

Nehammer podkreślił, że Rosja może zapewnić funkcjonowanie korytarzy humanitarnych do oblężonych ukraińskich miast, by można było ewakuować cywili i zapewnić zaopatrzenie. "To obowiązek. Apeluję do Federacji Rosyjskiej, aby to zrealizować" - wezwał.

"W tej chwili także Rosjanie i Rosjanki także stawiają opór polityce rządu rosyjskiego. To też są bardzo odważni ludzie; ich odwaga jest porównywalna z odwagą Ukraińców, którzy bronią swojego kraju" - ocenił austriacki kanclerz. Wskazał, że nie można wszystkich Rosjan traktować jednakowo, bo nie wszyscy reagują obojętnością na inwazję na Ukrainę.