Ministerstwo już wcześniej ostrzegało przed podróżami do Rosji "ze względu na brak dostępnych opcji lotów powrotnych do Wielkiej Brytanii oraz zwiększoną niestabilność rosyjskiej gospodarki". W zaktualizowanej w sobotę poradzie zalecono wyjazd tym, którzy już są w Rosji.

"Jeśli twoja obecność w Rosji nie jest niezbędna, zdecydowanie radzimy, abyś rozważył opuszczenie kraju pozostałymi trasami komercyjnymi" - napisano. W zaleceniu zwrócono uwagę na uchwalenie w Rosji ustawy wprowadzającej kary więzienia za publikowanie i rozpowszechnianie informacji związanych z rosyjskimi siłami zbrojnymi i wszelkimi operacjami wojskowymi. Ostrzeżono również przed gwałtownym spadkiem kursu rubla i silną obecnością policji w celu zapobieżenia protestom antywojennym.

Obecnie nie ma żadnych bezpośrednich lotów między Rosją a Wielką Brytanią, bo w ramach nałożonych na Rosję sankcji za napaść na Ukrainę, Wielka Brytania - podobnie jak Unia Europejska, Stany Zjednoczone i Kanada - zamknęła swoją przestrzeń powietrzną i lotniska dla wszystkich rosyjskich samolotów. Rosja odpowiedziała na to analogicznie, zamykając przestrzeń powietrzną i lotniska dla brytyjskich przewoźników.

Reklama