"Kijów zostanie zaatakowany w niespotykany dotąd sposób. Rosja uderzy na nas wszystkim, co ma" — napisała Lesia Wasylenko, członkini ukraińskiego parlamentu.

Rząd ostrzegł mieszkańców Kijowa m.in. przed ciężkim ostrzałem z powietrza. Zaapelowano, by natychmiast szukali schronienia.

"Za 30-60 minut #Kyiv zostanie zaatakowany, którego nigdy wcześniej nie widziano. #Russia uderzą nas wszystkim, co mają. Celem jest główny rynek Besarabki" - pisze na Twitterze Lesia Wasylenko, członkini ukraińskiego parlamentu.

Wyłącz geolokalizację

Ukraińskie MSW apeluje o wyłączanie geolokalizacji w telefonach, by utrudnić działania Rosjanom. Wskazano, że oznakowania (takie jak namalowane znaki na drogach czy budynkach, które wróg wykorzystuje podczas ataku) w większości zostały zniszczone, więc Rosjanie zaczynają "orientować się na intensywność mobilnego ruchu".

Wcześniej władze zaapelowały do mieszkańców o sprawdzenie, czy np. na dachach ich budynków nie ma oznaczeń wykorzystywanych podczas rosyjskiego ataku. W przypadku wykrycia takiego oznaczenia, należy je zakryć czy zasypać.