Jak zaznacza agencja AFP, unijna komisarz rozmawiała z Grodeckim o planach gotowości po stronie polskiej i europejskiej do radzenia sobie z możliwością napływu, według różnych scenariuszy, fali uchodźców ukraińskich w następstwie uznania przez Moskwę separatystycznych regionów Ukrainy, którym Rosja obiecała pomoc wojskową.

"Muszę powiedzieć, że jestem przekonana, iż Polska jest dość dobrze przygotowana na przyjęcie dużej liczby Ukraińców w razie potrzeby" – powiedziała Johansson. Nie chciała jednak podać szacunkowej liczby Ukraińców, którzy mogli uciec z Ukrainy, ani szczegółów przygotowań w Warszawie.

AFP przypomina, że wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Margaritis Schinas ocenił w gazecie "Die Welt" 18 lutego, że "od 20 tys. do ponad miliona uchodźców mogłoby przybyć" z Ukrainy do UE w przypadku zaostrzenia się kryzysu ukraińskiego.

Reklama

Johansson podczas wtorkowej rozmowy przypomniała, że po aneksji Krymu w 2014 roku wielu Ukraińców schroniło się w Polsce, Włoszech, Hiszpanii i Portugalii. "Komisja jest gotowa udzielić Polsce wsparcia gospodarczego w razie potrzeby" – zapewniła i obiecała także pomoc ze strony Agencji UE ds. Azylu, Europolu oraz Frontexu.

Przekazała, że Polska wysłała "wniosek o wsparcie do Frontexu w przypadku przybycia dużej liczby Ukraińców". "Mam nadzieję, że Frontex szybko zareaguje pozytywnie" – powiedziała.