W ramach konsultacji przed poniedziałkowym spotkaniem z Władimirem Putinem w Moskwie, prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał telefonicznie z prezydentem USA Joe Bidenem. Jak poinformował w niedzielę Biały Dom, rozmowa dotyczyła sytuacji wokół Ukrainy.

Biden i Macron "omówili obecne zabiegi dyplomatyczne i działania odstraszające podejmowane w reakcji na koncentrację wojsk rosyjskich na granicach Ukrainy" - głosi komunikat Białego Domu.

Obaj przywódcy ponownie podkreślili swoje poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

Jak poinformował Pałac Elizejski, 40-minutowa rozmowa prezydentów USA i Francji, druga już w tym tygodniu, dotyczyła głównie "dobrej koordynacji działań" przed wyjazdem Emmanuela Macrona do Moskwy.

Sytuacja wokół Ukrainy była także tematem niedzielnej rozmowy telefonicznej szefów dyplomacji USA i Francji. Antony Blinken i Jean-Yves Drian poruszyli m.in. kwestię "wspólnych działań na rzecz wzmocnienia wschodniej flanki NATO".

W poniedziałek prezydent Emmanueal Macron spotka się w stolicy Rosji z prezydentem Władimirem Putinem, a następnego dnia, w Kijowie, z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Musimy doprowadzić do deeskalacji napięć – podkreślił francuski przywódca w wywiadzie dla niedzielnej gazety „Journal du Dimanche”. (PAP)