Prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa desygnował w środę dotychczasowego premiera Antonio Costę na szefa nowego rządu po niedzielnych wyborach parlamentarnych. Głosowanie zakończyło się zwycięstwem Partii Socjalistycznej (PS), którą kieruje Costa.

Niedzielne wybory były głosowaniem przedterminowym, gdyż w listopadzie ub.r. prezydent rozwiązał jednoizbowy parlament po tym, jak odrzucił on rządowy projekt budżetu.

Prezydent Rebelo de Sousę desygnował Costę w ramach wieczornej rozmowy online, z uwagi na fakt, że lider socjalistów przebywa na kwarantannie po infekcji koronawirusem.

Wiadomość o zakażeniu Costy podało we wtorek biuro prasowe portugalskiego rządu wyjaśniając, że szef socjalistów pozostanie na 7-dniowej kwarantannie. Sprecyzowano, że premier nie ma objawów zakażenia koronawirusem.

W niedzielnym głosowaniu do jednoizbowego parlamentu kierowana przez premiera Costę Partia Socjalistyczna otrzymała ponad 41,6 proc. poparcia, zdobywając 117 mandatów w liczącym 230 miejsc Zgromadzeniu Republiki.

Trzeci gabinet Costy będzie pierwszym jego rządem większościowym. Dotychczas, od 2015 r., kierował on dwoma gabinetami, które nie miały poparcia większości posłów w parlamencie.

Marcin Zatyka (PAP)