23 914 nowych zakażeń koronawirusem w niedzielę jest najwyższym wynikiem w weekendowy dzień od początku pandemii w Czechach. Łącznie od marca 2020 roku liczba potwierdzonych przypadków SARS-CoV- 2 przekroczyła w kraju 3 mln - podał w poniedziałek resort zdrowia.

Według danych czeskiego ministerstwa zdrowia w ciągu ostatnich trzech dni przybyło 100 tys. zakażonych.

Eksperci zwracają uwagę, że wzrosła także liczba osób hospitalizowanych - w szpitalach jest obecnie 2066 pacjentów z Covid-19, o 450 więcej niż przed tygodniem. Wciąż maleje jednak liczba chorych na oddziałach intensywnej terapii - w poniedziałek rano było ich 181.

Od tygodnia w Czechach liczba zgonów związanych z Covid-19 tylko dwukrotnie przekroczyła 20 w ciągu jednej doby.

Wysoki jest odsetek pozytywnych testów, który w ciągu tygodnia wzrósł z 17 proc do 31. U osób ze skierowaniem od lekarzy lub służby higienicznej sięgnął 36 prac. Przy pozostałych testach odsetek pozytywnych wyniósł 67 proc.

Od poniedziałku w Czechach weszły w życie nowe przepisy związane z testami PCR, które kończą izolację u osób po chorobie Covid-19. Ozdrowieńcy z negatywnym testem PCR nie będą już wykonywać kolejnych, obowiązkowych dla wszystkich pracowników oraz uczniów testów w ciągu kolejnych 30 dni. Nie będą musieli również poddawać się kwarantannie w przypadku kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem.

Rozporządzenie objęło wszystkie osoby, które aktualnie znajdują się w izolacji.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

ptg/ ap/