"Na początku przyszłego miesiąca mam wizytę na Ukrainie – powiedział Erdogan na konferencji prasowej w Ankarze - Naszą nadzieją jest pokój w regionie".

Tureckie źródła dyplomatyczne podały z kolei, że Turcja prowadzi rozmowy w sprawie organizacji spotkania Mińskiej Grupy OBWE z udziałem Rosji, Ukrainy, OBWE i przedstawicieli Donbasu.

Według przedstawicieli tureckiej dyplomacji, którzy wypowiadali się pod warunkiem zachowania anonimowości, zarówno Rosja, jak i Ukraina są otwarte na pomysł, by Turcja odegrała rolę w łagodzeniu napięć między tymi dwoma krajami. Propozycję taką Ankara złożyła już w listopadzie ub.r.

Reklama

Odnosząc się do tureckich propozycji, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w środę: "Oczywiście z zadowoleniem przyjmujemy wysiłki wszystkich krajów, które mogą pomóc w rozwiązaniu sytuacji na Ukrainie. Główne różnice między Rosją a Ukrainą dotyczą (powolnego) wdrażania porozumień mińskich przez Kijów".

"Jeśli nasi tureccy partnerzy będą w stanie wpłynąć na Kijów i realizację wcześniej osiągniętych porozumień, będzie to tylko mile widziane" – dodał.

zm/ tebe/