W ciągu ostatniego tygodnia liczba infekcji podwoiła się, a wariant Omikron stał się dominujący w kraju.

Minister zdrowia Fahrettin Koca poinformował, że rząd nie rozważa wprowadzenia obecnie nowych restrykcji, apelując do obywateli o zaszczepienie się i zwiększenie środków bezpieczeństwa osobistego. Nie będą też zamykane szkoły.

"Pomimo wzrostu liczby infekcji z powodu wariantu Omikron nie występuje niepokojąca zwyżka wskaźników hospitalizacji" - napisał Koca w środę na Twitterze.

Reklama

W wydanym w środę oświadczeniu po spotkaniu z Radą Naukową ds. Koronawirusa minister zaapelował do społeczeństwa, aby nie zbierało się na zatłoczonych placach, w niewietrzonych miejscach i unikało dużych skupisk ludzi. Dodał jednocześnie, że nie ma jeszcze powodu do obaw. Ogłosił także zmianę w okresie trwania kwarantanny w związku z Covid-19.

"Okres kwarantanny dla pozytywnych przypadków został ustalony na 7 dni. Po 7 dniach ci, którzy wykazują lekkie objawy, lub nie mają ich, kończą kwarantannę. W przypadku, gdy pozytywne przypadki zostaną przebadane piątego dnia i będą negatywne, ich kwarantanna się zakończy” - oznajmił.

Dodał, że ci, którzy mieli kontakt z zakażonym, będą zwolnieni z kwarantanny, jeśli otrzymali dawkę przypominającą lub przeszli koronawirusa w ostatnich trzech miesiącach.

Turcja podała około 130 milionów dawek szczepionek przeciw Covid-19 chińskiej firmy Sinovac oraz Pfizera. Zaczęła również podawać dawki przypominające i wprowadziła w zeszłym tygodniu produkowaną w kraju szczepionkę Turkovac.