W kilku wspólnotach autonomicznych Hiszpanii potwierdzono już, że Omikron jest wariantem dominującym wśród aktualnych zakażeń. Sytuacja ta dotyczy m.in. popularnych wśród turystów regionów Madrytu, Andaluzji oraz Wysp Kanaryjskich.

Z danych resortu zdrowia wynika, że pomiędzy czwartkiem a poniedziałkowym przedpołudniem, kiedy ministerstwo nie podawało oficjalnych bilansów pandemicznych z powodu świątecznej przerwy, w Hiszpanii przybyło ponad 214 tys. zakażeń wirusem SARS-CoV-2.

W okresie tym służba zdrowia Hiszpanii potwierdziła w całym kraju 120 zgonów w związku z Covid-19. Od początku pandemii zmarło 89,1 tys. zakażonych osób, a zachorowało ponad 5,9 mln.

Reklama

We wtorek resort zdrowia Hiszpanii ponownie zaapelował o przestrzeganie dystansu społecznego i noszenie masek ochronnych na ulicach. Wskazał też na konieczność nasilenia procesu szczepień przeciwko Covid-19.

Do poniedziałkowego wieczora w 47-milionowej Hiszpanii w pełni zaszczepiło się blisko 90 proc. mieszkańców tego kraju w wieku powyżej 12 lat.

Marcin Zatyka (PAP)