Państwa Europy wprowadziły regulacje dotyczące spotkań podczas świąt Bożego Narodzenia. W Holandii można zaprosić jedynie czterech gości, podczas gdy w Danii w przyjęciu domowym wziąć może udział maksymalnie 10 osób, a na Cyprze i w Norwegii - 20. Władze Grecji, Cypru, Francji i Wielkiej Brytanii zalecają wykonywanie testów przed spotkaniami.

Grecja

Premier Kyriakos Micotakis wezwał we wtorek Greków, by przed świątecznymi spotkaniami robili testy do samodzielnego wykonania. Zapowiedział także, że rząd zapewni zarówno zaszczepionym, jak i niezaszczepionym obywatelom dwa bezpłatne autotesty do wykorzystania w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Zestawy do samotestowania będą dostępne w aptekach dla osób, które posiadają numer ubezpieczenia społecznego (AMKA). Do tej pory rząd rozdał 80 milionów autotestów i według premiera osoby, które planują spędzać święta w towarzystwie bliskich, powinny testować się tak często, jak to będzie możliwe, zarówno przed jak, i po spotkaniach.

Cypr

Od środy rząd Republiki Cypryjskiej zaleca, by osoby zaszczepione planujące wizyty świąteczne wykonały autotest, natomiast osoby niezaszczepione powinny wykonać test antygenowy w ciągu 48 godzin przed wizytą. W domu może przebywać jednocześnie maksymalnie 20 osób, łącznie z mieszkańcami i dziećmi. Od 22 grudnia do 6 stycznia 2022 r. dzieci w wieku 12-17 lat będą mogły wejść do placówek gastronomicznych po przedstawieniu negatywnego testu antygenowego ważnego przez 72 godziny, pod warunkiem, że towarzyszy im w pełni zaszczepiony opiekun.

Dania, Szwecja i Norwegia

W Skandynawii władze Danii wprowadziły limit 10 osób podczas świątecznych przyjęć w prywatnych domach. Rząd Norwegii ogłosił z kolei, że w mieszkaniach można gościć do 10 osób, a w okresie świąt do 20. Zaleca się zachowywanie odstępów oraz unikanie uścisków. W Szwecji restrykcje polegające na limitach zgromadzeń nie dotyczą spotkań w prywatnych domach z wyjątkiem wynajmowanych lokali; wówczas impreza może liczyć do 50 osób. W domach szwedzkie władze zalecają świąteczne spotkania w mniejszym gronie, w grupie do 5-10 zaszczepionych osób.

Niemcy

W Niemczech osoby niezaszczepione mogą się spotykać tylko z dwiema osobami z jednego innego gospodarstwa domowego. Dotyczy to również spotkań prywatnych. Rząd federalny i rządy krajów związkowych nie zdecydowały się na wprowadzenie przed Bożym Narodzeniem ograniczeń w kontaktach dla osób zaszczepionych i ozdrowieńców. Dopiero od 28 grudnia obowiązywać będą surowsze ograniczenia w kontaktach dla osób nieszczepionych, ale też zaszczepionych i wyleczonych, ponieważ prywatne spotkania będą ograniczone do maksymalnie 10 osób (dzieci w wieku 14 lat i młodsze nie są wliczane).

Holandia

W Holandii Boże Narodzenie obchodzone jest w warunkach ścisłego lockdownu, który wprowadzono w ubiegłym tygodniu ze względu na szybkość rozprzestrzeniania się wariantu Omikron. Podczas świąt gospodarstwo domowe może przyjąć do czterech gości, a później - do dwóch.

Francja

Premier Francji Jean Castex podczas przemówienia telewizyjnego zalecił mieszkańcom kraju, by w czasie świąt ograniczyli liczbę gości "do sześciu lub ośmiu", z zachowaniem "zdrowego rozsądku". Pozostałe wskazówki są zgodne z zaleceniami Rady Naukowej, a mianowicie: test PCR (jako najbardziej wiarygodny), antygenowy lub autotest w dniu imprezy/spotkania lub dzień wcześniej oraz żadnych pocałunków czy uścisków. Premier przypomniał też, by wietrzyć pokoje przez kilka minut co godzinę.

Czechy

W Czechach nie ma żadnych ograniczeń w spotkaniach w gronie rodzinnym. Władze zaapelowały o unikanie lub ograniczenie zgromadzeń, zalecają też wcześniejsze przeprowadzenie testów. Do godziny 23.59 w dniu 25 grudnia obowiązuje w Czechach stan wyjątkowy i w związku z tym do restauracji, barów, gospód mogą wejść tylko osoby z certyfikatami covidowymi, poświadczającymi zaszczepienie się lub przechorowanie Covid-19. Przy jednym stole może siedzieć sześć osób, które nie mieszkają wspólnie. Podczas świątecznych spotkań organizowanych w restauracjach może w nich uczestniczyć maksymalnie 100 osób. Od 26 grudnia i podczas nocy sylwestrowej przy stole w restauracji będą mogły siedzieć cztery osoby, a na imprezie może być ich co najwyżej 50.

Słowacja

Na mocy stanu wyjątkowego wprowadzonego na Słowacji obowiązuje godzina policyjna, więc formalnie rzecz biorąc zakaz wychodzenia z domów obowiązuje w godz. 20-5. Obowiązuje też zakaz gromadzenia się więcej niż sześciu osób, o ile nie mieszkają one razem.

Finlandia

W Finlandii nie wprowadzono oficjalnych wytycznych dotyczących obchodzenia świąt w domach, ale zaleca się rozważenie spotkań w "małym gronie", zaś zamiast długiej podróży do bliskich - złożenie im życzeń przez telefon lub internet. Główny wirusolog kraju zwrócił przy tym uwagę, że problemem dla wielu osób jest poczucie osamotnienia, które pogłębiło się w czasie pandemii, więc spędzenie świąt w wśród bliskich jest "istotne dla zachowania dobrego samopoczucia".

Włochy

We Włoszech zaleca się wykonanie testu przed rodzinnymi spotkaniami. W związku z błyskawicznym szerzeniem się wariantu Omikron koronawirusa wprowadzony został ponownie obowiązek noszenia maseczek na zewnątrz. Do końca stycznia zabroniona będzie organizacja wszelkich masowych imprez, wydarzeń i koncertów pod gołym niebem, tym samym nie będzie można zorganizować imprez sylwestrowych na placach. Wzmocniona przepustka covidowa, czyli Super Green Pass, wystawiana tylko osobom zaszczepionym i wyleczonym z Covid-19, wymagana będzie w barach i restauracjach.

Hiszpania

Rząd Hiszpanii przywrócił obowiązek stosowania maseczek poza domem, wszędzie tam, gdzie trudno zachować 1,5-metrowy dystans społeczny, ale nie ograniczył liczby członków rodzin spotykających się w domach w czasie świąt na przyjęciach.

Portugalia

W Portugalii 24 i 25 grudnia, a także pomiędzy 30 grudnia a 1 stycznia bez negatywnego wyniku testu na Covid-19 nie będzie można wejść do restauracji ani na organizowane poza domem przyjęcia świąteczno-noworoczne.

Wielka Brytania

Zdaniem premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona ludzie mogą realizować swoje świąteczne plany, ale powinni zachować ostrożność i stosować się do rad, takich jak wietrzenie pomieszczeń i poddawanie się testom przed wizytą u osób starszych lub innych szczególnie narażonych na zachorowanie krewnych.

Ukraina

Na Ukrainie nie planuje się dodatkowych restrykcji na okres świąteczno-noworoczny, ale – jak zapowiadają władze – może się to zmienić w zależności od sytuacji epidemicznej w kraju i na świecie. Ukraina podzielona jest na tzw. strefy epidemiczne, dla których przewidziany jest różny stopień ograniczeń. W strefie żółtej i czerwonej przy wejściu do lokali gastronomicznych czy placówek kulturalnych sprawdzane są certyfikaty covidowe. W całym kraju w pomieszczeniach użytku publicznego i w transporcie miejskim należy nosić maseczki. Większość ukraińskich chrześcijan obchodzi Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego, czyli 7 stycznia.(PAP)