Prezydent Andrzej Duda spotkał się w niedzielę w Dosze z emirem Kataru szejkiem Tamimem Hamadem as-Sanim, a także premierem tego kraju szejkiem Chalidem as-Sanim. Głównym celem spotkań jest ustalenie długoterminowych zasad współpracy w dziedzinie energetyki.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch informował wcześniej, że rozmowy z katarskimi władzami dotyczyć będą współpracy w dziedzinie energetyki. "Katar jest największym producentem gazu LNG na świecie i jest z naszego punktu widzenia przyszłościowo jednym z najważniejszych partnerów w tej sferze" – mówił Kumoch.

Minister zwrócił też uwagę na deficyt w bilansie handlowym z Katarem, który - jego zdaniem - można zniwelować m.in. przez udział polskich przedsiębiorstw w katarskich przetargach czy wspólne prace nad innymi źródłami pozyskiwania energii. "Bardzo ciekawym tematem jest temat rolnictwa. Katar w znacznej części sprowadza swoje towary rolne, jest tym zainteresowany. Polska ma tutaj sporo do zaoferowania" – podkreślił szef BPM.

W niedzielę Andrzej Duda weźmie także udział w II polsko-katarskim okrągłym stole gospodarczym.