W Rosji zmarło na Covid-19 w ciągu minionej doby 1247 osób, najwięcej od początku obecnej pandemii - podał w środę sztab rządowy. Ponad 50 zgonów w ciągu doby zarejestrowano w Kraju Krasnodarskim, w Moskwie, Petersburgu i obwodzie moskiewskim.

Wykryto w ciągu minionej doby 36 626 nowych zakażeń. Przyrost zachorowań spadł w ostatnich dniach poniżej 40 tysięcy w ciągu doby.

Ogółem od początku pandemii zmarło na Covid-19 według danych sztabu rządowego 259 084 pacjentów. Znacznie wyższe dane podaje urząd statystyczny Rosstat, który ocenia, że do sierpnia br. zmarło w Rosji 417,5 tys. chorych na Covid-19. Rosstat uwzględnia nie tylko przypadki, gdy koronawirus był główną przyczyną śmierci, ale również przypadki, gdy bezpośrednia przyczyna zgonu była inna, ale pacjent chorował na Covid-19.

Jeszcze wyższe dane dotyczą wzrostu umieralności, tj. porównania obecnej liczby zgonów z analogicznym okresem w latach przed pandemią. Wielu ekspertów uważa, że wzrost umieralności odzwierciedla rzeczywiste straty wywołane Covid-19. W Rosji wzrost umieralności od początku pandemii do końca września br. przekroczył 723 tysiące.