W trwającej ok. 2 godzin dyskusji o praworządności i wyroku polskiego TK większość przywódców wypowiadała się w duchu koncyliacyjnym, w tym przywódcy Niemiec, Francji i Włoch. Pojawiły się też krytyczne głosy wobec Polski i wyroku TK, w tym najostrzejszy premiera Holandii – przekazały PAP źródła unijne.

„Dyskusja na szczycie w Brukseli dotycząca praworządności, w kontekście wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego, trwała około 2 godzin. Głos zabrali przywódcy większości państw członkowskich. Pojawiły się krytyczne głosy wobec Polski i wyroku TK, wśród nich, bez zaskoczenia, najostrzejszy ze strony premiera Holandii. Większość państw wypowiadała się jednak w duchu koncyliacyjnym, wskazując na potrzebę prowadzenia dialogu i znalezienia rozwiązań w obecnej sytuacji”- powiedziało PAP źródło unijne.

„Szef Rady Europejskiej Charles Michel wskazywał, że potrzebna jest nie eskalacja, a dialog i znalezienie rozwiązania w sporze oraz, że debata pozwoliła Radzie na lepsze zrozumienie dla różnych poglądów oraz zidentyfikowania trudności. W podobnym duchu wypowiedziała się też szefowa Komisji Europejskiej” – dodało źródło.

Z informacji PAP wynika, że w koncyliacyjnym tonie wypowiedzieli się m.in. przywódcy Niemiec, Francji i Włoch.