Na Ukrainie minionej doby wykryto najwięcej infekcji od maja - ponad 3,6 tys. - wynika z czwartkowych danych ministerstwa ochrony zdrowia tego kraju. Rząd nie wyklucza zaostrzenia restrykcji przeciwepidemicznych.

W środę na Ukrainie potwierdzono 3663 zakażenia koronawirusem, w tym 342 wśród dzieci i 63 wśród pracowników medycznych. Najwięcej przypadków wykryto w Kijowie, obwodzie lwowskim i charkowskim.

Tego dnia zmarło 61 osób zainfekowanych, a do szpitali przyjęto 981 pacjentów. 1546 ludzi uznano za wyzdrowiałych.

Poprzednio tak wysoki dzienny bilans zakażeń zarejestrowano w drugiej połowie maja.

W środę premier Denys Szmyhal zapowiedział, że w najbliższym czasie specjalna komisja rozpatrzy możliwość zaostrzenia restrykcji przeciwepidemicznych. Według zapowiedzi premiera w kraju, który obecnie jest w tzw. zielonej strefie epidemicznej, mogą być zaprowadzone ograniczenia tzw. żółtej strefy.

Minister ochrony zdrowia Wiktor Laszko mówił wcześniej, że tzw. żółta strefa może zacząć obowiązywać od 13 września. Podkreślił, że ograniczenia będą dotyczyć przede wszystkim masowych wydarzeń. Dodał, że w tej strefie zajęcia w trybie stacjonarnym będą odbywać się tylko w placówkach edukacyjnych, w których 80 proc. pracowników otrzymało choć jedną dawkę szczepionki.

Łącznie od początku pandemii potwierdzono w tym liczącym ok. 41 mln mieszkańców kraju ponad 2,3 mln zakażeń i ponad 54 tys. zgonów. W pełni zaszczepionych jest ponad 4,5 mln ludzi.