Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres na 13 września zwołał konferencję w Genewie, jej celem jest zebrania funduszy na pomoc humanitarną dla Afganistanu - poinformował w piątek rzecznik organizacji.

Według rzecznika, zadaniem jej uczestników będzie spowodowanie „szybkiego wzrostu” finansowania operacji humanitarnej w Afganistanie.

Organizacja Narodów Zjednoczonych ostrzega, że Afganistan stoi w obliczu „katastrofy humanitarnej”, gdyż prawie połowa ludności potrzebuje pomocy. Według ONZ, co trzeci Afgańczyk nie wie, czy stać go będzie na codzienny posiłek.Prawie 50 proc. dzieci poniżej 5 roku życia cierpi z powodu ostrego niedożywienia.

Konflikt zbrojny, który wymusił emigrację ponad pół miliona mieszkańców, susza,zamrożenie funduszy pomocowych, mocno skomplikowały sytuację żywnościową w kraju.Gospodarka afgańska znajduje się na krawędzi załamania od czasu przejęcia władzy przez talibów. W związku z tym organizacje humanitarne uważają dostawy żywności za kluczowe zadanie przed nadchodzącą zimą.

ONZ planuje opublikować 7-go września wniosek o fundusze na zaspokojenie najpilniejszych potrzeb humanitarnych w okresie następnych czterech miesiący. „Konieczne jest, aby społeczność międzynarodowa podjęła szybkie działania zapewnienia finansowania pomocy humanitarnej, pozostając elastycznymi na rosnące potrzeby” – poinformowała organizacja w piątkowym oświadczeniu.