Rada Bezpieczeństwa ONZ przedłużyła w piątek transgraniczną operację pomocową dla Syrii z terytorium Turcji po tym, jak Rosja osiągnęła kompromis w rozmowach z USA, co zapewnia dostarczenie pomocy humanitarnej milionom Syryjczyków przez najbliższe 12 miesięcy.

"Rodzice mogą dzisiaj spać spokojnie, wiedząc, że przez następne 12 miesięcy ich dzieci będą nakarmione. Humanitarne porozumienie, które osiągnęliśmy, uratuje wiele istnień" - powiedziała ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield.

Podczas czerwcowego spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Genewie prezydent USA Joe Biden podkreślił znaczenie operacji pomocy transgranicznej dla Syrii.

Administracja Bidena ostrzegła, że jakakolwiek przyszła współpraca z Rosją w sprawie Syrii byłaby zagrożona, gdyby dostawy pomocy transgranicznej zostały wstrzymane.

"To pokazuje, co można zrobić z Rosjanami, jeśli będziemy z nimi dyplomatycznie pracować nad wspólnymi celami" – powiedziała dziennikarzom Thomas-Greenfield. "Nie mogę się doczekać poszukiwania innych możliwości współpracy z Rosjanami w sprawach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania" - dodała.

W sobotę miał wygasnąć mandat Rady Bezpieczeństwa dla długofalowej akcji pomocowej dla Syrii. RB po raz pierwszy zatwierdziła transgraniczną operację pomocy dla tego kraju w 2014 r. w czterech punktach, ale w zeszłym roku, z powodu sprzeciwu Rosji i Chin, została ona ograniczona do jednego punktu: z Turcji do obszaru zajętego przez rebeliantów w Syrii.

Rosja, sojusznik prezydenta Syrii Baszara el-Asada, przez 12 miesięcy nie prowadziła rozmów nad rezolucją zredagowaną przez Irlandię i Norwegię, która początkowo dążyła do uzyskania pomocy z Turcji i Iraku. Następnie w czwartek Rosja zaproponowała przedłużenie porozumienia o sześć miesięcy tylko dla przejścia przez Turcję.

Jednak po rozmowach pomiędzy Thomas-Greenfield i ambasadorem Rosji przy ONZ Wasilijem Nebenzią Rada Bezpieczeństwa jednogłośnie przyjęła kompromisową rezolucję, która zakłada dostęp pomocy ONZ do Syrii przez sześć miesięcy; oboje dyplomaci poinformowali, że w styczniu głosowanie nad dalszym przedłużeniem granicznej operacji pomocy nie będzie już potrzebne.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres z zadowoleniem przyjął odnowienie "linii życia" dla ponad 3,4 mln osób w Syrii, w tym miliona dzieci.