W restauracjach i barach zniesiono limit sześciu osób przy jednym stole, ale nadal należy zachowywać środki ostrożności, jak dystans społeczny i nosić maseczki podczas przemieszczania się po lokalu. Konsumpcja przy barze nadal nie jest możliwa.

Limity osób zniesione zostają w innych obiektach publicznych, jak sklepy, biblioteki, muzea, kina, teatry i obiekty sportowe, ale nie dotyczy to niektórych departamentów zagrożonych wariantem Delta koronawirusa, jak departament Landes, gdzie ostatni etap wychodzenia z lockdownu rozpocznie się 6 lipca.

Przepustka sanitarna, która od 9 czerwca wymagana jest podczas wydarzeń sportowych czy kulturalnych z udziałem ponad 1000 osób, pozostaje obowiązkowa. Zniesione zostają jednak limity osób w miejscach kultu podczas ślubów czy pogrzebów.

Reklama

Rząd Francji zdecydował o otwarciu od 9 lipca dyskotek i klubów nocnych. Jednak będą one zapełnione w 75 procentach z wyjątkiem dyskotek w plenerze. Goście nie będą musieli nosić maseczek, ale wstęp uzależniony będzie od posiadania przepustki sanitarnej z informacją o szczepieniu, przebyciu Covid-19 lub o negatywnym wyniku testu na koronawirusa.

Zawody sportowców-amatorów, odbywające się na świeżym powietrzu, ograniczone będą do 2500 uczestników.

Władze zachęcają pracowników do powrotu do biur, ale zalecają firmom umożliwienie pracy z domu dwa razy w tygodniu, począwszy od 1 lipca.

Rzecznik rządu Gabriel Attal poinformował w środę, wbrew wcześniejszym obietnicom, że zagraniczni turyści będę jednak musieli płacić za testy na koronawirusa od 7 lipca. Koszt wyniesie 29 euro za test antygenowy oraz 49 euro za PCR. Obecnie testy dla wszystkich są bezpłatne.

Tymczasem w ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono we Francji u 2457 osób. W szpitalach zmarło 25 kolejnych osób; tym samym od początku pandemii odnotowano łącznie 111 111 zgonów wśród chorych na Covid-19.

Na intensywnej terapii leczonych jest 1204 chorych, w szpitalach przebywa natomiast 8451 pacjentów z Covid-19.

Ponad jedna trzecia populacji kraju (33,8 proc.) została w pełni zaszczepiona przeciwko koronawirusowi, tj. 22 785 561 osób. W ciągu ostatnich 24 godzin podano 691 258 dawek szczepionki. Dzień wcześniej Francja przekroczyła pułap 50 proc. całej populacji zaszczepionej przynajmniej raz, tj. 33 896 012 osób.