W piątek doszło do ataku bombowego na patrol misji pokojowej ONZ, w wyniku którego zostało rannych co najmniej 12 żołnierzy niemieckich sił zbrojnych, potwierdziło dowództwo operacyjne niemieckiego wojska.

Jak podała dpa, w ataku ranny został także żołnierz sił pokojowych z innego kraju. Przedstawiciele wojska niemieckiego przekazali, że ranni Niemcy są w stanie stabilnym, natomiast członek komisji ds. obrony w Bundestagu powiedział anonimowo AFP, że dwunastu żołnierzy jest w ciężkim stanie.

Do zamachu doszło w piątek rano w tymczasowej bazie operacyjnej Misji ONZ w Mali (MINUSMA) w Ichigarze, miejscowości w położonym na północy regionie Gao. MINUSMA na swoim Twitterze przekazała, że trwa akcja ewakuacyjna.

W ramach misji MINUSMA w całym Mali stacjonuje 13 tys. żołnierzy. Od 2012 r., kiedy wybuchło powstanie islamistów, w kraju panuje niestabilna sytuacja, która kosztowała życie tysięcy wojskowych i cywilów. Pomimo obecności żołnierzy z Francji i z misji ONZ, konflikt objął centrum Mali oraz rozprzestrzenił się na sąsiedni Niger i Burkinę Faso.