Rosja w ramach istniejących porozumień wysokiego szczebla będzie współpracować ze Stanami Zjednoczonymi w poszukiwaniu hakerów – oświadczył w środę dyrektor Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Aleksandr Bortnikow.

„Prowadzimy działania w ramach porozumień, które zawarli nasi prezydenci. Tak więc będziemy współpracować i mamy nadzieję na wzajemność” – oznajmił Bortnikow w Moskwie na międzynarodowej konferencji poświęconej bezpieczeństwu międzynarodowemu.

Zaznaczył, że terroryści mogą przypuszczać ataki cybernetyczne na kluczową infrastrukturę różnych krajów. „W związku z tym szczególnym zagrożeniem jest trudność szybkiego zidentyfikowania rzeczywistego źródła ataku i możliwość prowokowania ostrych konfliktów międzynarodowych” – ocenił.

Bortnikow ostrzegł, że terroryści tworzą gry komputerowe, które dają uczestnikom wirtualną możliwość uczestniczenia w zamachach terrorystycznych; szczególnie narażoną grupę ryzyka stanowi młodzież.

Zwrócił uwagę, że pandemia doprowadziła do znacznej intensyfikacji kontaktów internetowych, z czego intensywnie korzystają propagatorzy terroryzmu i ekstremizmu.

W tym kontekście ocenił, że należy „unowocześnić” ustawodawstwo, by ograniczyć wpływ na młodzież „ideologii przemocy”.