Rząd Austrii ogłosił w czwartek ponowne otwarcie od 1 lipca dyskotek, które w większości pozostawały zamknięte od marca 2020 roku. Z końcem czerwca zostaną także zniesione ograniczenia liczby uczestników wydarzeń kulturalnych, przestanie obowiązywać godzina policyjna.

"Sytuacja jest naprawdę bardzo dobra, lepsza niż oczekiwano" - powiedział kanclerz Sebastian Kurz podczas konferencji prasowej w Wiedniu, apelując jednak o dalszą ostrożność.

Obowiązkowe pozostaje jednak noszenie maseczek w transporcie publicznym oraz w pomieszczeniach zamkniętych. Biorący udział w wydarzeniach kulturalnych i sportowych będą musieli okazać certyfikat zaszczepienia, negatywny wynik testu antygenowego lub na przeciwciała.

Prawie połowa z 8,9 mln mieszkańców Austrii otrzymała już co najmniej jedną dawkę szczepionki, podczas gdy 25 proc. jest w pełni zaszczepionych.

Dzięki skutecznej kampanii szczepionkowej i testowania Austria notuje obecnie spadek nowych przypadków; dziennie wykrywa się ich poniżej 200 - informuje agencja AFP.

Od początku pandemii w związku z Covid-19 w Austrii zmarło 10 600 osób.