Wskutek Covid-19 w Hiszpanii doszło do pogłębienia się kryzysu demograficznego, podał w poniedziałek Krajowy Urząd Statystyczny (INE) w Madrycie. Rządowa agenda wskazała, że z powodu pandemii doszło do najniższego w historii poziomu urodzeń w ujęciu miesięcznym.

Z szacunków INE, na które powołuje się agencja Europa Press, wynika, że w grudniu 2020 r. urodziło się zaledwie 23,2 tys. dzieci, co oznacza, że liczba urodzeń jest najniższą pod względem statystyk prowadzonych przez rząd Hiszpanii w ujęciu miesięcznym. Dane te zbierane są od 1941 r.

Autorzy raportu dotyczącego wskaźników demograficznych w okresie pandemii odnotowali, że w porównaniu do grudnia 2019 r. nastąpił spadek liczby urodzonych dzieci o 20,4 proc.

Z szacunków INE wynika, że zmniejszenie się liczby urodzeń widoczne było także w pierwszych czterech miesiącach 2021 r., kiedy w Hiszpanii przyszło na świat 105 tys. dzieci, czyli o 6 proc. mniej w porównaniu do analogicznego okresu w 2020 r.

Władze instytucji odnotowały, że właśnie pomiędzy styczniem a kwietniem ub.r. doszło do pojawienia się w tym kraju Covid-19, a także systematycznego spadku liczby urodzeń.