Minister zdrowia Hiszpanii Carolina Darias powiedziała w piątek, że rząd Pedro Sancheza wyciągnie konsekwencje prawne wobec sześciu wspólnot autonomicznych w sytuacji, gdy te nie zastosują się do utrzymywania restrykcji sanitarnych.

W piątkowej rozmowie z radiem Cadena Ser Carolina Darias wyjaśniła, że regionalne rządy muszą zaakceptować decyzje, jakie zapadły podczas środowego posiedzenia Komisji Zdrowia Publicznego. W jej skład wchodzą przedstawiciele ministerstwa zdrowia Hiszpanii oraz regionalnych służb medycznych.

“Wierzę, że władze regionalne będą przestrzegały tych zasad. Jeśli nie, to rząd podejmie kroki, aby to zrobiły” - przestrzegła minister zdrowia, dodając, że w kraju niezbędne jest luzowanie restrykcji, ale “w sposób stopniowy”.

Według Darias sześć odmawiających utrzymywania restrykcji regionów musi “zgodzić się z wolą większości wspólnot autonomicznych wyrażoną podczas posiedzenia Komisji Zdrowia Publicznego”.

W czwartek i piątek szefowie rządów Andaluzji, Madrytu, Katalonii, Kraju Basków, Murcji oraz Galicji ogłosili, że nie zastosują się do decyzji Komisji Zdrowia Publicznego o utrzymywaniu restrykcji sanitarnych, gdyż szkodzą one lokalnym społecznościom i ich gospodarkom.

W środę większość wspólnot autonomicznych Hiszpanii zatwierdziło proponowane przez rząd Sancheza zasady bezpieczeństwa sanitarnego, które przewidują m.in. konieczność utrzymywania lokali gastronomicznych zamkniętych po godz. 1 w nocy, a także palenia papierosów na świeżym powietrzu w sytuacji zachowania 2-metrowego dystansu społecznego.

Większość regionalnych rządów odmawiających wdrożenia nowych zasad oskarża gabinet Pedro Sancheza o działanie motywowane “względami politycznymi”, a nie medycznymi.