Wartość kontraktu jest oceniana na 1,65 mld dolarów USA - zaznaczono w komunikacie.

Zgodnie z umową koncern Elbit Systems, działający od 1967 r. w Hajfie, stworzy i w pełni wyposaży centrum szkoleniowe dla helleńskich Sił Powietrznych wzorowane na izraelskim ośrodku tego typu. Koncern wyposaży go w 10 zmodernizowanych samolotów szkolno-treningowych M-346 produkowanych przez włoskie zakłady Leonardo. Ponadto, Elbit Systems dokom przeglądu i zmodernizuje pod kątem szkoleń flotę powietrzną Grecji, w której skład wchodzą też jednosilnikowe samoloty szkolno-treningowe T-6. Izraelczycy zmodernizują ich wyposażenie i zajmą się szkoleniami - wskazano w komunikacie.

"Jestem przekonany, że ta współpraca wpłynie pozytywnie na możliwości obronne, ale przyczyni się też do wzmocnienia naszych gospodarek. Dzięki temu partnerstwo między naszymi krajami, obejmujące sferę wojskową, ekonomiczną i polityczną, zostanie jeszcze bardziej pogłębione" - powiedział minister obrony Benny Ganz.

Reklama

Informacja o podpisaniu izraelsko-greckiej umowy ws. zamówień wojskowych nieprzypadkowo została podana do wiadomości publicznej dwa dni po zakończeniu spotkania ministrów spraw zagranicznych Grecji, Izraela, Cypru i ZEA, jakie odbyło się w piątek na Cyprze - pisze w komentarzu Reuters. Uczestnicy tego spotkania zapowiedzieli zacieśnienie współpracy obronnej między swymi krajami. Ich rządy nie kryją zaniepokojenia działaniami Turcji dążącej do przejęcia kontroli na lokalnymi szelfowymi złożami gazu i wzmocnienia swej obecności militarnej w tej części Morza Śródziemnego.

Elbit Systems, który jest jednym z największych producentów elektroniki obronnej i robotów bezzałogowych na świecie, będzie świadczyć tego rodzaju usługi przez 22 lata - podkreślono w komunikacie izraelskiego ministerstwa obrony.

Reuters podkreśla, że izraelsko-grecka umowa o dostarczeniu sprzętu i usług wojskowych jest największa w historii stosunków między tymi państwami.

Samolot M-346, którego najnowszą wersję ma dostarczyć izraelski koncern, znajduje się od 2016 r. na wyposażeniu polskich sił powietrznych. W listopadzie 2018 roku samolotom M-346 nabytym przez Polską podczas uroczystości z udziałem Prezydenta RP nadano oficjalną nazwę Bielik.