Hamaczek napisał, że polecił ambasadorowi Czech w Kopenhadze natychmiastowe nawiązanie kontaktu z duńskimi urzędami w sprawie zakupu preparatu AstraZeneki. Sprecyzował, że Czechy są skłonne odkupić wszystkie posiadane przez Danię szczepionki tej firmy.

Wcześniej w środę władze duńskie ogłosiły, że rezygnują ze stosowania szczepionki AstraZeneki. "W Danii dostępne są inne szczepionki, a epidemia jest pod kontrolą" - powiedział dyrektor Duńskiej Rady ds. Zdrowia Soeren Brostroem.

„Poszukujemy szczepionek na całym świecie. Chętnie kupimy szczepionki AstraZeneki w Danii. W poniedziałek lecę do Moskwy, gdzie chcę załatwić ewentualne dostawy Sputnika V po jego (potencjalnym - PAP) zatwierdzeniu przez Europejską Agencję Leków” - napisał Hamaczek w kolejnym wpisie.

Będzie on pierwszym od 15 lat szefem dyplomacji Czech, który odwiedza Rosję.

W rozmowie z agencją CTK Hamaczek podkreślił, że spotka się z ministrem przemysłu Denisem Manturowem. Tematem ma być wyłącznie kwestia ewentualnych dostaw rosyjskiej szczepionki przeciw Covid-19, a nie planowana przez Czechy rozbudowa elektrowni atomowej w Dukovanach. Według mediów w składzie delegacji ma znaleźć się mający dobre kontakty w Moskwie były przewodniczący parlamentu Słowacji i szef Słowackiej Partii Narodowej Andrej Danko.

Informując o duńskiej decyzji o zaniechaniu wykorzystywania szczepionki AstraZeneca, czeskie media przypomniały, że przed miesiącem Praga starała się pozyskać ten preparat od państw, które wstrzymały szczepienia z jego użyciem. Premier Andrej Babisz informował wówczas dziennikarzy, że wszystkie kraje odrzuciły czeską ofertę.