Jak przekazano w komunikacie amerykańskiego resortu obrony, p.o. podsekretarza obrony ds. polityki Amanda Dory uczestniczyła w środę w wirtualnym spotkaniu kolegów z NATO - z Kanady, Litwy, Polski i Wielkiej Brytanii, którzy - jak podkreślono - "wnoszą kluczowy wkład w pomoc na rzecz bezpieczeństwa Ukrainy". Gospodarzem spotkania był brytyjski minister obrony Ben Wallace.

Przedstawiciele władz "potwierdzili swoje niezachwiane poparcie dla suwerenności, integralności terytorialnej i euroatlantyckich aspiracji Ukrainy oraz omówili obawy związane ze wzrostem rosyjskiej aktywności wojskowej w regionie" - napisano w komunikacie. Zaznaczono przy tym, że "destabilizujące działania Rosji podważają deeskalację napięć osiągniętą dzięki porozumieniu wynegocjowanemu 27 lipca 2020 r. przez Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE)".

Uczestnicy spotkania "powtórzyli swoje zobowiązanie na rzecz zapewnienia szkoleń i wsparcia w celu budowania zdolności sił Ukrainy do zachowania integralności terytorialnej kraju i kontynuowania postępów w kierunku interoperacyjności NATO" - napisał Pentagon.