W starciach między przedstawicielami grupy etnicznej Masalitów oraz lokalnych milicji innych wspólnot, jakie wybuchły w niedzielę w stolicy Darfuru Zachodniego Al-Dżunajnie, zginęło co najmniej 18 osób a 54 odniosło rany - podał komitet lekarzy sudańskich.

Do eskalacji konfliktu w 178-tysięcznej Al-Dżunajnie doszło w poniedziałek.

"Ranni, których liczbę oceniamy na 54 osób, trafili do szpitala uniwersyteckiego w Al-Dżunajnie" - zaznaczono w komunikacie opublikowanym p[rzez komitet.

Darfur Zachodni jest jednym z pięciu stanów historycznego Darfuru, który zamieszkiwany jest przez liczne grupy etniczne, w tym przez Arabów, którzy byli faworyzowani przez b. prezydenta Omara el-Baszira i zachęcani do czystek etnicznych w tym regionie.

Oprócz Arabów Darfur zamieszkują także rozmaite plemiona czarnej ludności Afryki oraz wiele pomniejszych grup wyznaniowych. Od blisko stu lat toczą się tam wojny religijne oraz walka o dostęp do źródeł wody pitnej.

W 2003 . doszło do eskalacji zadawnionego konfliktu, co pociągnęło za sobą wiele ofiar i konieczność emigracji części mieszkańców. Konflikt ten jest określany przez ONZ jako największy kryzys humanitarny na świecie.

Liczba jego ofiar po 2003 r. jest szacowana na ponad 200 tys. zabitych, a łączny bilans ofiar śmiertelnych w trwającej ponad 50 lat konfrontacji przekracza już 2 mln. Dwa razy tyle ludzi zostało zmuszonych do ucieczki.