Informacje o tego rodzaju przypadkach pojawiały się w ostatnich dniach, a wcześniej nie stwierdzono w kraju żadnego przypadku zakrzepicy łączącej się ze szczepieniem – przekazała na konferencji szefowa departamentu bezpieczeństwa Fińskiej Agencji Leków (Fimea) Liisa Naveri.

Fiński Instytut Zdrowia i Spraw Socjalnych (THL), odpowiedzialny za monitorowanie stanu epidemii i wydawanie zaleceń w tym zakresie, zdecydował, że najwcześniej szczepienia preparatem AstraZeneca zostaną wznowione 29 marca. Zwrócono przy tym uwagę na konieczność przeprowadzenia w najbliższych dniach koniecznych analiz. Dostępne w kraju szczepionki dwóch innych producentów będą podawane zgodnie z harmonogramem – podkreślono w komunikacie urzędu.

Na początku marca THL zdecydował, że szczepionka AstraZeneca będzie podawana w Finlandii także osobom powyżej 70. roku życia.

Reklama

W piątek zaszczepiony przeciwko Covid-19 został prezydent kraju, 72-letni Sauli Niinisto. Otrzymał preparat Pfizer-BioNTech – zwracają uwagę lokalne media.

W czwartek Europejska Agencja Leków (EMA) przyznała, że preparat AstraZeneca jest "bezpieczny i skuteczny" i nie ma powiązania ze wzrostem ryzyka zakrzepów krwi.