Po opuszczeniu grupy Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim ugrupowanie premiera Węgier Viktora Orbana, Fidesz, opuściło również szeregi samej EPL. Fidesz poinformował o tym listownie sekretarza generalnego EPL.

"Fidesz nie chce dłużej utrzymywać swojego członkostwa w Europejskiej Partii Ludowej i w związku z tym rezygnuje (z niego), zgodnie z artykułem 9 statutu" - czytamy w liście przesłanym przez węgierskie ugrupowanie na ręce sekretarza generalnego EPL Antonio Lopeza-Isturiza White'a.

Kopię pisma zamieściła na swoim profilu na Twitterze wiceprzewodnicząca Fideszu Katalin Novak.

"Fidesz opuścił chrześcijańską demokrację. Prawdę mówiąc, opuścił ją wiele lat temu" - skomentował również na Twitterze przewodniczący EPL Donald Tusk.

3 marca grupa EPL w PE przyjęła nowy regulamin, który pozwala na zawieszenie lub wyrzucenie z niej nie tylko europosłów, ale i całych partii. W odpowiedzi na zmianę regulaminu europosłowie Fideszu zrezygnowali z członkostwa w grupie. Fidesz nadal pozostawał jednak członkiem Europejskiej Partii Ludowej, choć jego członkostwo w tej rodzinie partyjnej było zawieszone od wiosny 2019 roku.