Na Węgrzech weszły w poniedziałek w życie zaostrzone przepisy przeciwepidemiczne, które będą obowiązywać do 22 marca. Ze względu na Dzień Kobiet kwiaciarnie są jeszcze tego dnia otwarte, ale potem także zostaną zamknięte.

Od poniedziałku nie pracują wszystkie sklepy z wyjątkiem spożywczych, aptek, drogerii, sklepów na stacjach benzynowych, sklepów sprzedających artykuły niezbędne dla rolnictwa i leśnictwa oraz sklepów z karmą dla zwierząt.

Ponadto zamknięte zostały wszystkie punkty usługowe oprócz gabinetów prywatnej opieki zdrowotnej, placówek finansowych, poczt i serwisów naprawy samochodów.

Szkoły podstawowe i przedszkola zostają zamknięte na Węgrzech do 7 kwietnia, a dzieci będą się uczyć w trybie zdalnym. Szkoły średnie i uniwersytety już wcześniej przeszły na zajęcia online.

W sądach nie będzie od poniedziałku publicznych posiedzeń wymagających osobistej obecności. Rozprawy w sprawach karnych po przedstawieniu aktu oskarżenia muszą być przesunięte na okres po 5 kwietnia. W sprawach cywilnych i administracyjnych, jeśli to możliwe, rozprawy będą odbywać się przez internet.

Nadal obowiązuje godzina policyjna od godz. 20 wieczorem do godz. 5 rano. W tym czasie można być na ulicy tylko w celu wykonywania potwierdzonej dokumentem pracy. Na terenie zamieszkanym trzeba nosić maseczki ochronne i w miarę możliwości utrzymywać odległość 1,5 metra od innych osób.

Można uprawiać sport na świeżym powietrzu pod warunkiem przestrzegania półtorametrowej odległości od innych ludzi. Mogą się natomiast odbywać treningi zawodowych sportowców. Mecze można rozgrywać, ale bez publiczności.

Oprócz tego zaostrzono przepisy na granicy. Osoby wracające na Węgry z podróży biznesowej muszą poddać się kwarantannie, o ile nie wracają z innego państwa UE, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Norwegii, Islandii, Liechtensteinu, Azerbejdżanu, Bahrajnu, Chin, Indii, Indonezji, Izraela, Japonii, Kazachstanu, Kirgistanu, Korei Południowej, Rosji, Singapuru, Turcji, Ukrainy, USA, Uzbekistanu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Władze mają nadzieję, że dzięki tym restrykcjom uda się powstrzymać gwałtowny wzrost zakażeń koronawirusem i zgonów podczas trzeciej fali epidemii. W sobotę zanotowano najwyższy dzienny przyrost liczby infekcji od początku pandemii – aż o 7269. Zmarło też 146 chorych na Covid-19. Od początku pandemii w kraju wykryto w sumie ponad 466 tys. zakażeń i niemal 16 tys. chorych zmarło.