Wyższy Sąd Okręgowy we Frankfurcie nad Menem na zachodzie Niemiec skazał w czwartek na dożywocie prawicowego ekstremistę oskarżonego o zabójstwo zaangażowanego w sprawy uchodźców polityka chadeckiej partii CDU Waltera Luebckego w 2019 r. - informuje w czwartek "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

W sprawie zabójstwa Luebckego, który kierował lokalną administracją w okręgu Kassel w Hesji, sąd podkreślił powagę zbrodni dokonanej przez głównego oskarżonego, Stephana E., wskazując, że przedterminowe zwolnienie jest w jego przypadku bardzo mało prawdopodobne.

Również sądzony w procesie Markus H. - podobnie jak E. powiązany ze środowiskami skrajnie prawicowymi i neonazistowskimi - został skazany na półtora roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata za nielegalne posiadanie broni palnej. Został oczyszczony z zarzutu współudziału w zabójstwie.

Walter Luebcke został zastrzelony 1 czerwca 2019 roku na tarasie swojego domu w Wolfhagen-Istha. E. przyznał się do zbrodni, ale podając trzy różne wersje zdarzeń. Ostatnio twierdził, że H. również był na miejscu zbrodni.

E. został uniewinniony od drugiego zarzutu - usiłowania zabójstwa ubiegającego się o azyl Ahmeda I. Irakijczyk został poważnie ranny w ataku z użyciem noża w styczniu 2016 roku.

Czwartkowy wyrok nie jest prawomocny. E. i H. mogą odwołać się do Federalnego Trybunału Sprawiedliwości.

Sprawa Luebckego jest uważana za pierwsze zabójstwo polityka w Republice Federalnej Niemiec o podłożu prawicowo-ekstremistycznym.