"Niestety dostawca popełnił błąd i przekazał szczepionkę Moderny w zbyt niskiej temperaturze (poniżej minus 40 stopni) to znaczy w takiej, jaka jest zalecana w przypadku szczepionki Pfizera" - przekazał główny epidemiolog Szwecji Anders Tegnell.

Niewłaściwie przechowywane szczepionki trafiły do pięciu regionów: Gaevleborg, Dalarna, Vaermland, Halland oraz Oestergoetland. Połowa dawek została już wykorzystana, a procesu szczepień nie rozpoczęto jedynie w regionie Oestergoetland.

W komunikacie prasowym region Vaermland, który feralną partią preparatu Moderny zaszczepił 400 osób, poinformował, że według dostępnych informacji "nie można mówić o zagrożeniu życia". "Trwa analiza, czy w przypadku tych osób konieczne będzie powtórzenie szczepień" - stwierdził lekarz ds. kontroli chorób zakaźnych regionu Vaermland Ingemar Hallen.

Reklama

Urząd Zdrowia Publicznego wszczął postępowanie w sprawie odpowiedzialnej za transport szczepionek sieci aptek Apoteket AB.

Do 17 stycznia zaszczepiono w Szwecji 147 tys. osób. W tym kraju priorytetową grupą są pensjonariusze domów opieki oraz osoby korzystające z pomocy społecznej. W drodze wyjątku dopuszczono możliwość szczepień wśród pracowników służby zdrowia.