Producent rosyjskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi Sputnik V podpisał ze stroną węgierską kontrakt dotyczący dostaw tego preparatu na Węgry - poinformował w piątek minister zdrowia Rosji Michaił Muraszko. Węgry będą pierwszym krajem UE, który kupi tę szczepionkę.

"Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich i strona węgierska podpisały kontrakt dotyczący dostaw szczepionek na Węgry" - powiedział Muraszko. Minister wypowiadał się po spotkaniu w Moskwie z szefem MSZ Węgier Peterem Szijjarto.

"Priorytetem narodowym jest przyspieszenie szczepień. Z powodu powolnych dostaw szczepionki byliśmy zmuszeni szukać nowego źródła, z którego możemy uzyskać szybkie dostawy niezawodnej szczepionki" - powiedział Szijjarto, cytowany przez rosyjską agencję Prime. Wyjaśnił, że dostawy będą przebiegać w trzech etapach.

Muraszko poinformował, że eksperci węgierscy odwiedzili moskiewski instytut badawczy - ośrodek im. Nikołaja Gamalei, który opracował szczepionkę. Zapoznali się też z badaniami klinicznymi preparatu przeprowadzanymi na terytorium Rosji, a także odwiedzili miejsca produkcji. Pierwsze dawki Sputnika V, dostarczone na Węgry w grudniu zeszłego roku, przeszły odpowiednie ekspertyzy - relacjonował rosyjski minister.

Zapewnił, że równiez "wiele innych krajów akceptuje stosowanie" Sputnika V.

Władze Węgier poinformowały w czwartek, że kraj ten wydał tymczasowe zezwolenie na dopuszczenie do użytku szczepionki przeciw Covid-19 brytyjskiej firmy AstraZeneca oraz Sputnika V. Szef kancelarii premiera Węgier Gergely Gulyas wyraził nadzieję, że kraj będzie dysponować "jak największą ilością szczepionek z jak największej liczby źródeł".