W czwartek odbędzie się wideokonferencja Rady Europejskiej pod kierunkiem jej przewodniczącego Charles'a Michela. Przywódcy państw i instytucji unijnych omówią unijną koordynację odpowiedzi na pandemię Covid-19, w tym dystrybucję szczepionek na dużą skalę i współpracę w ograniczaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa.

„Pojawiają się pytania o granice w Unii Europejskiej, i to będzie przedmiotem dyskusji w ramach Rady Europejskiej” – poinformował Attal w środę.

„Francja opowiada się za jak najszybszym przeprowadzeniem kontroli sanitarnych i za postępem europejskiej koordynacji w tej kwestii” – dodał.

Rzecznik francuskiego rządu przypomniał, że od miesięcy we Francji obowiązują już restrykcje wobec przyjazdów spoza Unii Europejskiej. Wymagane jest w takim przypadku wykonanie testu PCR na obecność koronawirusa i zobowiązanie się do odbycia siedmiodniowej izolacji – podkreślił Attal.

Niemiecka kanclerz Angela Merkel ostrzegła we wtorek, dwa dni przed Radą UE, że przywrócenie kontroli między krajami UE nie jest wykluczone, jeśli sytuacja sanitarna się pogorszy.