Już w drugim węgierskim komitacie - Bacs-Kiskun na południu kraju - wykryto wirusa ptasiej grypy, co grozi ponowną epidemią tej choroby – poinformował w środę dziennik „Magyar Nemzet”.

Niedawno wykryto obecność wirusa ptasiej grypy w komitacie Komarom-Esztergom na północy Węgier. Stwierdzenie wirusa w kolejnym komitacie – jak podkreśla dziennik – nie oznacza jeszcze, że ponownie dojdzie do epidemii, a rozwój sytuacji zależy od postępowania hodowców i władz.

Dziennik przypomina, że podczas epidemii wiosną zeszłego roku trzeba było wybić prawie 5 mln sztuk drobiu i skutki rynkowe tego faktu stanowią poważne wyzwanie dla branży.

Jak czytamy, branża „ledwo się wykaraskała” z ubiegłorocznej epidemii, co dodatkowo utrudniała pandemia koronawirusa, która spowodowała załamanie się turystyki i branży gastronomicznej, a tym samym spadek cen. „Teraz sytuację komplikują także wysokie ceny ziarna, a więc paszy dla drobiu" - czytamy.

„Magyar Nemzet” podkreśla, że największym zagrożeniem dla drobiu hodowlanego są dzikie ptaki i dlatego naczelny weterynarz kraju Lajos Bognar już w listopadzie zlecił gospodarstwom trzymanie ptaków w zamknięciu.

W ostatnich tygodniach odkryto ogniska ptasiej grypy także w gospodarstwach w Niemczech, Francji, na Litwie i w innych częściach Europy.