Biały Dom poinformował w niedzielę przed północą czasu lokalnego, że prezydent Donald Trump podpisał uchwalone wcześniej przez Kongres USA jednodniowe prowizorium budżetowe. Pozwala to na razie uniknąć shutdownu, czyli zawieszenia działalności wielu federalnych instytucji państwowych.

Uchwalenie prowizorium było konieczne, bo obie izby Kongresu nie sfinalizowały jeszcze nowego budżetu, powiązanego z nowym programem pomocy dla gospodarki w dobie pandemii Covid-19.

Przywódcy obu izb w niedzielę uzgodnili po miesiącach negocjacji kształt nowej ustawy, ale potrzebują więcej czasu na dopięcie szczegółów i jej przegłosowanie. W ramach programu, większość Amerykanów otrzyma czeki na 600 dolarów, ale ograniczone zostaną zasiłki dla bezrobotnych.

Niedzielne prowizorium jest już drugim uchwalonym w tym roku. Pierwsze zostało przyjęte niedługo przed końcem roku fiskalnego 30 września.

Jeśli nowa ustawa budżetowa zostanie uchwalona przez Kongres i podpisana przez prezydenta w poniedziałek, zapewni ona przedłużenie funkcjonowania administracji federalnej do końca września 2021 roku.

Brak ustawy grozi tymczasowym zamknięciem wielu rządowych agencji i urzędów, co podczas prezydentury Trumpa zdarzało się już dwukrotnie. Na przełomie 2018 i 2019 stan ten trwał przez rekordowe 35 dni.