Stan wyjątkowy został wprowadzony w Czechach podczas drugiej fali pandemii 5 października i był trzykrotnie przedłużany. Rząd zwracał się z prośbą o zgodę na przedłużenie o miesiąc, a posłowie zgadzali się na krótsze warianty – 17 dni, 22 dni i ostatnio o 11 dni. Wiosną stan wyjątkowy obowiązywał przez 66 dni.

Minister zdrowia Jan Blatny powiedział, że razem z wnioskiem o przedłużenie stanu wyjątkowego posłowie dostaną szczegółową informację dotyczącą rozwoju sytuacji epidemicznej w kraju. Podkreślił, że rosną liczby zakażonych i hospitalizowanych. Jego zdaniem w Czechach potrzebny jest nocny zakaz wychodzenia z domów, który nie mógłby obowiązywać w całym kraju bez przepisów o stanie wyjątkowym.

Godzina policyjna będzie obowiązywać w Czechach od najbliższego piątku. Tego samego dnia przestają być czynne restauracje, bary i kawiarnie, które będą mogły wydawać wcześniej zamówione posiłki tylko na wynos. Obowiązuje zakaz konsumpcji alkoholu w miejscach publicznych. Zamknięte także będą muzea, galerie, ogrody zoologiczne i botaniczne.

Reklama

Na wniosek ministra kultury Lubomira Zaoralka wyjątkowo zezwolono na funkcjonowanie wystaw, na których prezentowane są eksponaty wypożyczone z zagranicznych galerii. Są to dzieła Rembrandta oraz niezwykle cenne archeologiczne pamiątki ze starożytnego Egiptu.

Podczas obowiązujących od piątku restrykcji będą mogły być otwarte wszystkie sklepy i większość zakładów usługowych. W ramach wcześniejszych regulacji, które obowiązywały w Czechach od 28 października do 3 grudnia, otwarte mogły być jedynie sklepy z najbardziej niezbędnym asortymentem.

Blatny poinformował także, że rząd w czwartek rano zgodził się na wyjątek od zakazu wychodzenia w nocy i umożliwił wiernym udział w pasterkach. W dalszym ciągu w świątyniach obowiązuje limit osób mogących uczestniczyć w nabożeństwach. Może być zajętych 20 procent miejsc siedzących. Zdaniem ministra zdrowia nie należy się spodziewać zmian w zakazie wychodzenia w czasie nocy sylwestrowej.

Z danych ministerstwa zdrowia opublikowanych w czwartek wynika, że od początku pandemii w Czechach liczba potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem przekroczyła 600 tys. W środę przybyło 8235 nowych infekcji, a w porównaniu z poprzednią środą przyrost jest wyższy o 1822 przypadki.

Z danych ministerstwa wynika także, że liczba zmarłych od początku pandemii przekroczyła 10 tys. i wynosi 10 036 zgonów. We wtorek zmarło 98 osób, a w środę 48. Te liczby będą uaktualniane w ciągu dnia. W szpitalach jest 4609 pacjentów, z czego 595 ma ciężki przebieg choroby. Indeks ryzyka epidemicznego nie zmienił się od środy i wynosi 71 w skali od 0-100 pkt.