Niezależnie od liczby dzieci w wieku szkolnym, rodzice nie chcą wprowadzenia zakazu wyjazdu na wakacje czy urlop z pociechami w trakcie roku szkolnego - wynika z sondażu IBRiS dla Radia ZET. Najwięcej, bo 86 proc. przeciwników restrykcji jest wśród osób, które mają troje lub więcej dzieci - dodano. Najwięcej przeciwników wprowadzenia ograniczeń jest wśród wyborców PiSu i Konfederacji - 59 proc.

Jak podano, wprowadzenia zakazu nie chce 73 proc. tych z dwójką uczniów w domu i 77 proc.rodziców, którzy mają jedno dziecko.

Rodzice zdecydowanie przeciwni zakazowi dla dzieci

Na pytanie, „czy dzieci w wieku szkolnym powinny mieć zakaz wyjazdu na wakacje/urlop z rodzicami w trakcie roku szkolnego?”, 13,1 proc. ankietowanych odpowiedziało zdecydowanie "tak", raczej "tak" - 17,1 proc., a raczej "nie" - 21,6 proc., zdecydowanie "nie" zaś 38,7 proc., natomiast "nie wiem/trudno powiedzieć" - 9,5 proc.

Wyborcy partii politycznych o zakazie dla dzieci

Z sondażu wynika, że najwięcej przeciwników wprowadzenia ograniczeń jest wśród wyborców partii opozycyjnych, czyli głosujących na PiS lub Konfederację - 59 proc. Przeciw ograniczeniom jest 50 proc. zwolenników obozu rządzącego. Na wyjazdy dzieci w trakcie roku szkolnego nie zgadza się 40 proc. sympatyków KO, Trzeciej Drogi i Lewicy, oraz 28 proc. głosujących na PiS lub Konfederację - podano.

Wprowadzenia zakazu nie chce większość kobiet (65 proc.), jak i mężczyzn (56 proc.).

Sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie Radia ZET został przeprowadzony 5-7 lipca br. metodą CATI na ogólnopolskiej próbie 1070 osób.