Kilkadziesiąt milionów złotych zamierza wydać Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy na polepszenie warunków pracy i odpoczynku głowy państwa. Nowego wyglądu nabrać mają nie tylko warszawskie pałace i rezydencje, ale też miejsca wakacyjnych i zimowych ferii na Helu i w Wiśle. Zainwestują nawet w remont mola.

Na blisko rok przed końcem kadencji ludzie prezydenta Andrzeja Dudy postanowili znów zabrać się za remontowanie budynków, z których korzystać może głowa państwa. A jest ich niemało.

Ludzie prezydenta Andrzeja Dudy inwestują w pałace

Pod zarządem prezydenckiej kancelarii znajdują się nie tylko warszawskie obiekty, takie jak sam Pałac Prezydencki, czy Belweder, ale też rezydencje w Ciechocinku, Promniku i Konstancinie-Jeziornej. Do tego doliczyć trzeba sławny zamek w Wiśle i miejsce wakacyjnego odpoczynku, czyli rezydencję w Juracie na Helu. I wszędzie tam postanowiono teraz zainwestować niemałe pieniądze.

Kancelaria ogłosiła przetarg na zawarcie umowy ramowej, która objąć ma docelowo remonty we wszystkich wymienionych obiektach, a zakres prac wygląda na bardzo szeroki. Wymieniane mają być instalacje, zamontowane pompy ciepła i fotowoltaika oraz nowe drzwi i okna, a niektóre budynki zyskać mają warstwę docieplającą. Ale na tym nie koniec. W przetargu przewidziano też zakup nowych mebli, roślin ozdobnych, krzewów i drzew.

Nowy wizerunek zyska też wakacyjna rezydencja w Juracie, gdzie planuje się remont mola, pomostów spacerowych przy nabrzeżu i stopni wodnych.

Grube miliony na rezydencję w Juracie

Potężne remonty i przebudowy nie będą tanie, bowiem w Kancelarii zaplanowano, że kosztować mogą nawet 25 milionów złotych, a zdecydowanie najwięcej pieniędzy pochłonie odnowienie tych obiektów, które znajdują się na terenie województwa mazowieckiego. Tu zainwestowanych zostanie prawie 16 milionów złotych.

Na kolejnych 4,6 mln, zł oszacowano koszt remontu wakacyjnej rezydencji w Juracie. Rezydencja w obecnym kształcie powstała w latach 1996-2003. Pierwsza willa została wyremontowana w 1998 roku jako rezydencja pary prezydenckiej. Druga, oddana w 1999 roku, służy gościom prezydenta. W 2002 roku na terenie ośrodka stanęła mierząca 35 metrów wysokości „Panorama”, a w 2003 roku zakończono modernizację pozostałych budynków. Kompleks mieści się po południowej stronie Półwyspu Helskiego, terenie tzw. umocnionego Helu, nad brzegiem Zatoki Puckiej.

Tyle samo, bo 4,6 mln zł kosztować ma odnowienie prezydenckiego zamku w Wiśle. Wiele jednak wskazuje na to, że prezydent Andrzej Duda nie będzie mógł się cieszyć pracą i odpoczynkiem w nowych wnętrzach, bowiem czas zakończenia prac remontowych to koniec 2026 roku, czyli gdy na prezydenckim fotelu zasiądzie już jego następca.

Podobne inwestycje Kancelaria Prezydenta planowała już w 2021 roku. Głośno wówczas zrobiło się o planach wydania 24 mln zł na remont elewacji Pałacu Prezydenckiego