Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował, że skierował projekt uchwały PiS ws. obrony krzyża do Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Joanna Lichocka (PiS) chciała, by projekt był procedowany na posiedzeniu plenarnym izby. Oceniła, że "z krzyżem zawsze walczyli wrogowie Polski". "Nie wygracie z krzyżem, nie wygracie z Polakami" - powiedziała Lichocka.

Na stronie Sejmu opublikowano projekt uchwały izby autorstwa posłów PiS. Napisali w nim, że "Sejm RP apeluje o poszanowanie krzyża". "Jest on symbolem nie tylko wiary, ale także wartości uniwersalnych, obejmujących prawa jednostki, kwestie równości, wolności, prawdy i miłości bliźniego. W Polsce krzyż to również wyraz zachowania pamięci narodowej, symbol miłości ojczyzny i dumy z ponad tysiącletniej polskiej państwowości" - czytamy w projekcie.

Wniosek Lichockiej o obronie krzyża

Na początku obrad Sejmu, posłanka PiS Joanna Lichocka zwróciła się z wnioskiem, aby projekt uchwały ws. obrony krzyża przygotowany przez posłów PiS był procedowany na sali plenarnej, a nie odesłany do komisji.

Lichocka, przywołując treść projektu, powiedziała, że "podejmowane próby usuwania krzyży w szkołach, szpitalach, urzędach i innych instytucjach publicznych w Polsce godzą w naszą tradycję, pamięć i dumę narodową". "W ostatnich tygodniach próby takie podjął wojewoda lubelski oraz prezydent Warszawy" - dodała.

Oceniła, że "z krzyżem zawsze walczyli wrogowie Polski". "Nie wygracie z krzyżem, nie wygracie z Polakami" - powiedziała Lichocka.

Hołownia o pozytywnej ocenie Prezydium Sejmu

W odpowiedzi, marszałek Sejmu Szymon Hołownia przekazał, że skierował projekt uchwały PiS do Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. "Ta decyzja została pozytywnie zaopiniowana przez Prezydium Sejmu" - podkreślił.

Symbole religijne w przestrzeni publicznej

Temat obecności symboli religijnych w przestrzeni publicznej wrócił ostatnio w debacie publicznej za sprawą zarządzenia prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, w którym wprowadził standardy równego traktowania w podległym mu urzędzie - zakazano wieszania tam krzyży, a urzędnikom eksponowania symboli religijnych na biurkach.

Projekt uchwały polityków PiS

W projekcie uchwały, politycy PiS napisali, że "dziś prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski powiela działania komunistycznych władz wydając zakaz obecności krzyża w podległych mu instytucjach".

"To działania sprzeczne z polską konstytucją, gwarantującą wolność wyznania oraz wyprowadzającą fundamenty polskiej demokracji z wartości, których źródłem jest Bóg. Żaden przedstawiciel władz administracji rządowej ani samorządowej nie jest władny zmieniać zapisów ustawy zasadniczej. Sejm RP wzywa władze Warszawy do zaniechania działań, które uderzają w podstawy polskiego systemu ustrojowego" - czytamy w projekcie uchwały autorstwa posłów PiS.