Przed nadchodzącą drugą turą wyborów samorządowych, która zdecyduje o przywództwie w 748 gminach, w tym 60 miastach prezydenckich, szef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak ostrzega przed złamaniem ciszy wyborczej.

Wybory samorządowe 2024. II tura

W najbliższą niedzielę, w drugiej turze wyborów samorządowych, wybierzemy wójtów, burmistrzów i prezydentów w 748 gminach i miastach. Głosowanie odbędzie się m.in. w 60 miastach prezydenckich, w tym w 9 miastach wojewódzkich: Gorzowie Wielkopolskim, Kielcach, Krakowie, Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie, Toruniu, Wrocławiu i Zielonej Górze.

Wybory samorządowe 2024. Wytyczne Państwowej Komisji Wyborczej

Na piątkowej konferencji prasowej szef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak podkreślił, że kampania wyborcza kończy się 24 godziny przed dniem ponownego głosowania. "Szeroki zasięg oddziaływania mediów oraz internetu powoduje, że agitacja wyborcza wpływa na wyborców w gminach i miastach, w których przeprowadzane jest głosowanie, (...) bez względu na to, gdzie prowadzone są działania agitacyjne. Zakazu agitacji należy zatem przestrzegać na terenie całego kraju" - wskazał.

Marciniak doprecyzował również, że kampanię mogły prowadzić wyłącznie te komitety wyborcze, których kandydaci uczestniczą w niedzielnym głosowaniu. "Komitety wyborcze, których kandydaci w nim nie uczestniczą, nie mogą pozyskiwać środków finansowych po dniu 7 kwietnia" - dodał.(PAP)

autorzy: Sonia Otfinowska, Norbert Nowotnik

sno/ nno/ par/