Polacy w sondażu United Surveys by IBRiS dla DGP i RMF FM wskazali, którzy politycy z nowego rządu Donalda Tuska powinni pożegnać się ze swoimi stanowiskami.

Na początku kwietnia szef rządu i lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk wskazał, że rekonstrukcja rządu „na pewno się wydarzy”. W związku z tym zapytaliśmy Polaków, jak oceniają pracę poszczególnych członków Rady Ministrów.

W odpowiedzi na pytanie, który minister nie sprawdził się i powinien odejść ze stanowiska, najczęściej wskazywany był minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski (PSL), którego wskazało 11 proc. respondentów. Na drugim miejscu znalazł się minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz (KO), którego zaznaczyło 10 proc. ankietowanych. Podium zamyka minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska z wynikiem 8 proc. głosów.

Na dalszych miejscach w sondażu znaleźli się premier Donald Tusk (7 proc.), minister sprawiedliwości Adam Bodnar (6 proc.), minister aktywów państwowych Borys Budka (3 proc.), minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski (3 proc.), minister edukacji Barbara Nowacka (3 proc.), minister ds. równości Katarzyna Kotula (2 proc.), wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz (2 proc.) i minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński (1 proc.).

Jednocześnie część ankietowanych – 41 proc. – nie potrafiła wskazać ministra, którego odejścia by się domagali.

Sondaż zrealizowany został w dniach 5-6 kwietnia 2024 r. przez United Surveys by IBRiS dla DGP i RMF FM na próbie 1000 dorosłych Polaków. badanie zostało zrealizowane metodą mix-mode online oraz telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CAWI / CATI).

ikona lupy />
Sondaż - Który minister z rządu Donalda Tuska nie sprawdził się i powinien odejść z zajmowanego stanowiska? / GazetaPrawna.pl / Patryk Koch