Stanisław Witek, mąż posłanki PiS i byłej marszałek Sejmu Elżbiety Witek, nie żyje. Zmarł w wieku 72 lat po długiej i ciężkiej chorobie - poinformowały lokalne struktury Prawa i Sprawiedliwości.

Informacja o śmierci męża Elżbiety Witek została przekazana w komunikacie opublikowanym na Facebooku Prawa i Sprawiedliwości okręgu legnicko-jeleniogórskiego.

"Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że dzisiaj, po długiej i ciężkiej chorobie, odszedł od nas Stanisław Witek, były członek Zarządu Regionu Zagłębie Miedziowe i aktywny działacz Solidarności oświatowej. Głębokie wyrazy współczucia oraz nasze kondolencje kierujemy do Elżbiety Witek i całej Rodziny zmarłego Stanisława Witka" - napisano.

O śmierci męża Elżbiety Witek poinformowała także Solidarność Zagłębie Miedziowe.

Kim był Stanisław Witek?

Stanisław Witek urodził się w 1952 roku w Jaworze i był absolwentem Uniwersytetu Wrocławskiego.

Według informacji podanych przez Solidarność Zagłębie Miedziowe, po 13 grudnia 1981 roku Witek był aktywnie zaangażowany w kolportaż wydawnictw podziemnych oraz brał udział w różnych akcjach na terenie województwa legnickiego. Przez wiele lat pracował także jako nauczyciel w szkole podstawowej w Paszowicach. W latach 1994-1998 pełnił funkcję radnego miasta Jawor oraz był delegatem do Sejmiku Wojewódzkiego.

W 2009 roku Stanisław Witek został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2016 otrzymał Krzyż Wolności i Solidarności.

Stanisław Witek na OIOM-ie i burza medialna

O Stanisławie Witku zrobiło się głośno w 2023 roku, gdy media doniosły, że przebywa on w stanie wegetatywnym na oddziale intensywnej terapii szpitala w Legnicy. Wówczas jego żona, marszałek Sejmu, wydała oświadczenie, w którym wyraziła swój sprzeciw wobec publikacji dotyczących jego stanu zdrowia.

Elżbieta Witek podkreśliła, że nie starała się o żadne specjalne traktowanie dla męża związane z jej urzędem, pozostawiając wszystkie decyzje medyczne lekarzom.