Dziś jest historyczny dzień, 12 kwietnia, który jest prawdziwym Dniem Kobiet - powiedziały posłanki Lewicy po głosowaniu ws. projektów dot. aborcji. Chcemy podziękować za mądrość i rozsądek kolegom z koalicji 15 października - dodała ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Anna Maria Żukowska przypomniała, że w umowie koalicyjnej zapisane jest, że prawa kobiet będą jednym z kluczowych obszarów jej działania.

Sejm nie zgodził się na odrzucenie w pierwszym czytaniu czterech projektów ustaw dotyczących aborcji – dwóch Lewicy i po jednym KO oraz Trzeciej Drogi. W związku z tym projekty trafiły do dalszych prac w komisji nadzwyczajnej.

Kotula podziękowała kobietom

Ministra ds. równości Katarzyna Kotula (Lewica) podziękowała na konferencji prasowej wszystkim kobietom, które „protestowały i domagały się liberalizacji prawa aborcyjnego".

„Chcę podziękować Annie Marii Żukowskiej, której udało się zmobilizować cały klub Lewicy do głosowania - jako jedyny klub parlamentarny w całości poparliśmy wszystkie projekty" - podkreśliła.

Żukowska o historycznym wydarzeniu

Szefowa klubu Lewicy Anna Maria Żukowska powiedziała, że pierwszy raz w historii projekty dot. aborcji „przechodzą do drugiego czytania". „Jako członkini komisji nadzwyczajnej będę postulowała o zorganizowanie wysłuchania obywatelskiego, na które zaproszę was, kobiety. Dziś się cieszmy" - podkreśliła.

Żukowska o możliwym wecie Dudy

Żukowska uprzedziła pytania o możliwe zawetowanie ustaw przez prezydenta Andrzeja Dudę. „Pytania o prezydenta jakoś nie pojawiają się w przypadku innych ustaw, które też potencjalnie prezydent może zawetować" - dodała.

Żukowska o prawach kobiet w umowie koalicyjnej

Przewodnicząca klubu Lewicy przypomniała, że w umowie koalicyjnej zapisane jest, że prawa kobiet będą jednym z kluczowych obszarów jej działania.

„Nie dotyczy to tylko praw reprodukcyjnych. Wczoraj ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk prostowała to z mównicy sejmowej. Mamy szereg projektów, mamy rentę wdowią, wydłużony urlop dla mam wcześniaków i podwyżki dla pracowników instytucji opiekuńczych" - wymieniła.