Wiceszef klubu KO Roman Giertych zapowiedział akt oskarżenia przeciwko prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu w związku z jego wypowiedzią na piątkowym posiedzeniu komisji śledczej ds. Pegasusa. Przekazał również, że będzie wnioskował o uchylenie immunitetu Kaczyńskiemu.

Kaczyński w toku przesłuchania przez komisję, dopytywany, czy faktycznie Pegasusem byli inwigilowani tylko szpiedzy i gangsterzy, odparł, że także osoby, które dopuszczały się przestępstw, które trudno określić jako gangsterskie. "Wspominano o rzekomo inwigilowanym, bo ja tego nie wiem, Romanie Giertychu. Tam chodziło o nadużycia różnego rodzaju, m.in. vatowskie" - stwierdził.

Do słów prezesa PiS odniósł się wieczorem na platformie X Giertych. "Niby ci Jarku dobrze na komisji poszło, a zostaniesz za ten występ skazany. Teza jakobym popełniał przestępstwa vatowskie jest o tyle zdumiewająca, że nawet twoja totalnie upolityczniona prokuratura tego nigdy nie twierdziła. Skąd to wziąłeś?" - pytał poseł.

Giertych podkreślił, że przesłuchał wypowiedź Kaczyńskiego. "W przyszłym tygodniu skieruję akt oskarżenia wobec niego z art. 212 par. 2 kk wraz z wnioskiem o uchylenie immunitetu" - przekazał.

Artykuł 212 kk dotyczy zniesławienia; par. 2 ten mówi o tym, że: „Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”.(PAP)

sdd/ par/