W tych wyborach jedynym kryterium będą nasze własne przekonania - napisał Donald Tusk na platformie X, odcinając się od Trzeciej Drogi.

"Taktyczne głosowanie części zwolenników Koalicji Obywatelskiej na Trzecią Drogę pozwoliło nam odsunąć PiS od władzy. W tych wyborach jedynym kryterium będą nasze własne przekonania" - zapowiedział na platformie X premier.

Wpis Donalda Tuska z pewnością jest pokłosiem dyskusji wokół aborcji. Przypomnijmy, że w środę premier zadeklarował, że sprawa liberalizacji aborcji nie jest dla niego sprawą wyborczych kalkulacji, a wewnętrznego przekonania i "zrobi wszystko, by Hołownia i Kosiniak-Kamysz nie przeszkadzali".

"Przedstawiliśmy, złożyliśmy w Sejmie i będziemy walczyć o projekt legalnej bezpiecznej aborcji do 12 tygodnia. Czy zdobędziemy większość w parlamencie - nie wiem. Na pewno Koalicja Obywatelska będzie głosowała za tym projektem. (…) Będziemy nadal robili wszystko, by te zmiany oczekiwane przez tak wiele kobiet, nie wszystkie, ale przez wiele, i przez wielu mężczyzn, wreszcie się dokonały" - mówił.

Na wpis premiera zareagował Robert Biedroń.

"Taktyczne głosowanie części zwolenników Lewicy na Trzecią Drogę pozwoliło nam odsunąć PiS od władzy. W tych wyborach jedynym kryterium będą nasze własne przekonania" - napisał polityk.

Bardzo szybko na wpis premiera zareagował także Szymon Hołownia.